Opublikowany przez: Monika C. 2020-05-07 13:35:53
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Marcelo Matarazzo on Unsplash
HSG jest badaniem wykonywanym w pierwszej kolejności w przypadku podejrzenia niedrożności jajowodów, która może być przyczyną niepłodności. Nie umożliwia zaś stwierdzenia endometriozy czy zrostów okołoprzydatkowych.
Głównym zadaniem histerosalpingografii – jest stwierdzenie czy komórka jajowa będzie miała możliwość przedostania się z jajnika do macicy. W wyniku badania można także ocenić kształt komórki. Na badanie HSG kieruje kobietę lekarz ginekolog, kiedy para długo i bezskutecznie stara się o dziecko. Specjalista może także zlecić wykonanie podobnego badania – histeriografii, które polega na podaniu przy pomocy specjalnej strzykawki kontrastu do jamy macicy. Preparat cieniujący stopniowo wypełnia macicę, jajowód oraz jamę otrzewnej. Badanie to nie jest jednak tak dokładne jak badanie HSG, ponieważ jedynie pozwala zobrazować jamę macicy.
Przygotowanie do badania HSG, jak do każdego badania rentgenowskiego jest niezwykle ważne. Skierowanie na nie wydaje ginekolog. Badanie powinno odbyć się po zakończonej miesiączce. W trakcie przygotowań do badania HSG należy także zrobić morfologię, badanie krzepliwości krwi, cytologię, posiew z kanału pochwy i szyjki macicy oraz sprawdzić czy pacjentka nie została zarażona chlamydią, wirusami HIV i żółtaczki oraz chorobami wenerycznymi.
Histerosalpingografia trwa około 15 minut. Jest przeprowadzana na fotelu ginekologicznym i w jej trakcie nie wolno się ruszać. Ponieważ podczas badania kobieta może odczuwać lekki ból, jest proszona o zażycie wcześniej środków przeciwbólowych. Niekiedy badanie histerosalpingografii przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym (wtedy należy być na czczo lub przynajmniej przez 6 godzin wcześniej nic nie jeść ani nie pić). Po badaniu, po kilkunastu minutach odpoczynku, kobieta może wrócić do zwykłej aktywności, jeśli natomiast było wykonane znieczulenie ogólne potrzebny będzie kilkugodzinny odpoczynek.
Po badaniu HSG kobieta może odczuwać bóle brzucha, przypominające te miesiączkowe. Może także pojawić się niewielkie plamienie oraz zapalenie przydatków - wówczas należy zgłosić się do lekarza, który przeprowadzał badanie w celu wdrożenia leczenia.
Żródło: wikipedia, medonet, zdrowie.tvn
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.